Szanowni Rodzice!

Skan_dyzury_wakacyjne_24.pdf

Skan__dyzury_wniosek.pdf

Tutaj znajdziecie Państwo wiele ważnych informacji.

Ważne informacje zamieszczane są na stronie głównej

PEDAGOG SZKOLNY/SPECJALNY

– mgr Dorota Tarka

GODZINY PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO

Poniedziałek:   07.25 – 07.55

Środa:                 07.10 – 07.55

Środa:                 08.00 – 08.30  - godzina dostępności

Czwartek:          11.45 – 13.10

Uczniu, przyjdź do pedagoga gdy:

• Jesteś samotny, czujesz, że nikt Cię nie rozumie;
  • Nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem;
  • Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej;
  • Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem;
  • Chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz w jaki sposób;
  • Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić;
  • Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

Informacja dla Rodziców:

Rodzicu, zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

• Niepokoi Cię zachowanie dziecka;
  • Chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich z nim relacjach;
  • Masz pytania dotyczące wyników w nauce dziecka i jego funkcjonowania w szkole;
  • Potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania;
  • Masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić;
  • Szukasz pomocy.

DLA RODZICÓW:

NADMIERNE KORZYSTANIE Z  INTERNETU

Dostęp do ogromu informacji, rozrywki, rywalizacja z innymi graczami, łatwy kontakt ze znajomymi powodują, że w sieci można się zapomnieć. U części użytkowników utrata kontroli nad czasem może doprowadzić do uzależnienia od sieci.

JAKIE SĄ SYMTOMY NADMIERNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU?

• dziecko spędza przy komputerze, telefonie lub tablecie coraz więcej czasu kosztem innych zainteresowań;
  • z powodu swojej aktywności w internecie dziecko zaniedbuje obowiązki rodzinne i szkolne;
  • pojawiają się konflikty rodzinne na tle używania przez dziecko urządzeń elektronicznych                       i internetu;
  • dziecko kłamie, zapytane o to, ile czasu spędza w internecie;
  • podejmowane próby ograniczenia czasu spędzanego przez dziecko online są nieudane;
  • dziecko reaguje rozdrażnieniem lub nawet agresją, gdy korzystanie z komputera jest utrudnione lub niemożliwe.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Ustal z dzieckiem zasady korzystania z mediów elektronicznych dostosowane do jego wieku:

• uzgodnij z dzieckiem czas jaki może poświęcić na korzystanie z mediów elektronicznych                   i porę dnia na to przeznaczoną.
    W przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym i młodszych  nie powinno być to więcej niż godzinę więcej.
  • ustal z dzieckiem z jakich serwisów może korzystać (dostosowane do jego wieku),
  • zainteresuj dziecko formami aktywności niezwiązanymi z mediami elektronicznymi,
  • wykorzystaj oprogramowanie filtrujące i programy kontroli rodzicielskiej, pamiętaj jednak, że nawet w przypadku ich używania zachowaj czujność.

JEŚLI PODEJRZEWASZ, ŻE DZIECKO NADUŻYWA INTERNETU LUB MEDIÓW ELEKTRONICZNYCH:

1. Nazwij problem. Porozmawiaj z dzieckiem, powiedz mu, co niepokojącego widzisz w jego zachowaniu.
  2. Ustalcie harmonogram dnia, aby zrównoważyć czas spędzany przez dziecko w sieci i poza nią.
  3. Przyjrzyj się sytuacjom, w którym dziecko ucieka w internet lub sięga po elektroniczne gadżety. Wspólnie poszukajcie alternatywy, np. działań, które sprawiają mu równie dużo przyjemności i pomagają odreagować trudne emocje.
  4. Ustalcie zasady i etapy ograniczania korzystania z mediów. Warto z dzieckiem omówić stopniowe ograniczenie czasu spędzanego przed monitorem.
  5. Nagradzaj sukcesy w ograniczaniu czasu spędzonego w internecie.
  6. Jeśli sytuacja jest tak poważna, że dziecko korzysta z mediów w sposób, który zagraża jego zdrowiu i życiu (np. zaniedbuje podstawowe czynności fizjologiczne) wyłącz komputer, odłącz internet, ale wyjaśnij przyczyny tych ograniczeń. Szukaj pomocy specjalistów z poradni uzależnień.

Co możesz zrobić, by Twoje dziecko nie doświadczało przemocy w sieci?

Przede wszystkim rozmawiaj z dzieckiem. Sprawdź, co wie o cyberprzemocy i czy zna sposoby reagowania w sytuacji, gdy ktoś jest nękany online.

Zapewnij, że jeśli ktoś dokucza mu w sieci, wystarczy, że cię o tym powiadomi, a ty postarasz się mu pomóc.

Uświadom dziecku, jakie zagrożenia wiążą się z nadmiernym publikowaniem informacji o sobie, zamieszczaniem swoich zdjęć i filmów w sieci.

Uczul dziecko, że wszystko, co opublikuje w sieci może zostać skopiowane i rozpowszechnione niekoniecznie w taki sposób, w jaki byśmy chcieli.

Ustal z dzieckiem, jakie materiały może publikować w Internecie i z kim może się komunikować.

Porozmawiaj o ustawieniach prywatności w różnych serwisach, z których korzysta twoje dziecko. Zadbaj, aby tylko znajomi mieli dostęp do jego profilu.

Przypomnij dziecku, aby zawsze wylogowywało się z serwisu (portalu społecznościowego, poczty,
komunikatora itp.) po zakończeniu sesji. W ten sposób zabezpieczy swoje konto przed niepowołanym dostępem innych osób.

W przypadku młodszych dzieci, zainstaluj programy ochrony rodzicielskiej i antywirusowe na sprzęcie, z którego dziecko korzysta.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Pobierz poradnik NASK „Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie” :

Dla Rodziców dzieci mających trudności w czytaniu i pisaniu     http://www.reedukacja.prv.pl/

Coś na temat dopalaczy  http://www.trzezwyumysl.pl/

Dlaczego warto czytać dziecku http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/pkmd-dlaczego-czytac

Rodzicu, pamiętaj, że codzienne czytanie dziecku:

• Zapewnia prawidłowy emocjonalny rozwój dziecka.
  • Rozwija język, pamięć i wyobraźnię.
  • Uczy myślenia, poprawia koncentrację
  • Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka.
  • Poszerza wiedzę ogólną.
  • Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole.
  • Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu.
  • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.
  • Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury.
  • Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.